Vzpomínkový obřad za zvířata zabitá rukou člověka

2. října (každý rok) /2nd October (every year)

Remembrance ceremony for all animals killed by human hand

Co je SDHZ?      Pietní shromáždění      Přidejte se      Hospodářská zvířata      Kontakt

Přidejte se a zorganizujte tuto akci i ve svém městě

Organizace této akce je velmi snadná, proto doufáme, že se přidají i další města.

Zde je stručný návod:

 

VÝROBA A NÁKUP REKVIZIT:

1) Symbolická rakev není k této akci bezpodmínečně nutná, nicméně snadno si jí sami vyrobíte z velké kartonové krabice třeba od pračky (nebojte se zeptat v místním elektru) a natřete černým balakrylem.

2) Nakupte dostatečné množství pohřebních či čajových svíček a v případě větrného počasí či deště i sklenice. Nezapomeňte s sebou mít dostatek zapalovačů.

3) Kupte nebo natrhejte květiny, které budete pokládat k rakvi. Mohou být i umělé - nám se osvědčil umělý věnec s velkou černou stuhou, který používáme každý rok.

4) Vytvořte si jednoduchý transparent např. z kartonu polepeného bílým papírem a napište na něj výrazný nápis Světový den hospodářských zvířat. Můžete také použít látkový transparent, na nějž nápis napsaný v počítači promítnete projektorem, obkreslíte a vybarvíte balakrylem - tímto způsobem docílíte upraveného vzhledu písma.

5) Vytiskněte si parte (je černobílé a ve formátu A4, takže to zvládne každá tiskárna). Toto parte můžete rozdávat kolemjdoucím, ale též je můžete pár dní před akcí rozvěsit v okolí řeznictví. Inspirovat se můžete našim parte v sekci Pietní shromáždění. Rádi vám na požádání bezplatně vyrobíme stejné (jen s jiným místem konání).

6) Vytiskněte si projev, který budete číst na akci. Můžete použít ten, který již máme hotový (ke stažení zde).

7) Na akci je ideální rozdávat letáky s vysvětlením, proč se SDHZ připomíná. Naší verzi (v českém a anglickém jazyce) si můžete stahnout zde. Dáte-li vědět v dostatečném předstihu (1 měsíc), pošleme vám je vytištěné.

 

 
Video: SDHZ 2015 (Praha)

 

SVOLÁNÍ AKCE

1) Akci nahlaste nejdříve 6 měsíců a nejpozději 5 pracovních dnů před jejím konáním na radnici či obecním úřadu příslušné městské části či obce. Formulář oznámení vám předají na příslušném úřadu.

2) V oznámení o konání veřejného shromáždění musí být údaje o svolavateli (jméno, příjmení, trvalý pobyt), údaje o osobě zmocněné jednat v zastoupení svolavatele (jméno, příjmení, trvalý pobyt), kontaktní telefon či email, účel shromáždění, místo konání shromáždění (v případě průvodu též detailně popsaná trasa průvodu a čas zahájení i ukončení), den konání shromáždění, doba zahájení a předpokládaná doba ukončení shromáždění, předpokládaný počet účastníků (hrubý odhad stačí), počet pořadatelů starších 18 let, způsob označení pořadatelů (např. černá stuha na ruce).

3) V případě problémů s úřady nás můžete kontaktovat.

4) Založte událost na Facebooku a dejte vědět i nám, abychom vás mohli propagovat.

5) V pozvánce vyzvěte účastníky, aby dorazili v černém, nejlépe smutečně působícím oblečení a aby se chovali důstojně. Toto je důležité pro celkový vizuální dojem akce a dokáže ji učinit velmi zajímavou. Důstojné a vážné chování účastníků pak vytváří skutečnou pietní atmosféru.

6) Tři až pět dní před akcí pošlete tiskovou zprávu místním médiím (měsíčníkům můžete dát vědět i měsíc předem). Účastníky pozvěte na 18 h, média na 18:15 (aby tam už byli lidé). Inspirovat se můžete naší starší tiskovou zprávou (ke stažení zde).

 

REALIZACE AKCE

1) Akce, tak jak ji realizujeme my, trvá hodinu a skládá se z úvodních proslovů, poté následuje pomalý pietní průvod a akce končí opětovným čtením proslovů v cíli průvodu. Start i konec průvodu je dobré udělat na frekventovaném místě.

2) Nejste-li jediným organizátorem akce, rozdělte si předem role: kdo napíše tiskovou zprávu, kdo bude fotit či natáčet video, kdo přinese květiny a další rekvizity, kdo bude číst projev, kdo bude zapalovat svíčky, kdo ponese rakev (budete-li ji používat), kdo ponese transparent atd. V případě, že jste na akci sami, rozdělte role mezi příchozí účastníky.

3) Na začátku akce (v 18 h) připravte všechny rekvizity. V 18:15 začněte číst první projev, po kterém následují tři minuty ticha, poté se můžete vydat na průvod.

4) Na začátku průvodu jde člověk nesoucí transparent Světový den hospodářských zvířat, za ním jdou čtyři lidé nesoucí rakev (nemáte-li rakev, nevadí). Poté následují lidé nesoucí svíčky a květiny. Lidé bez rekvizit či v nesmutečním oblečení mohou jít na konci průvodu.

5) Do cíle dorazí průvod v 18:45, bezprostředně poté následuje čtení proslovu a tři minuty ticha.

6) Na konci vyhlaste, že shromáždění je oficiálně ukončeno a že děkujete všem za účast.

7) V Praze je zvykem jít ještě na pohřební hostinu do veganské restaurace.

 

NOVINKA: Od roku 2018 jsme se spojili s Anonymous for the Voiceless a po smutečním průvodu bude následovat hodinová Cube of Truth / Kostka pravdy. Hostina bude následovat až následně.

 

2018 Otevři oči | web: Tereza

NAVRCHOLU.cz